Sygnaliści – zgłaszanie nieprawidłowości
W Kujawsko-Pomorskim Funduszu Pożyczkowym sp. z o.o. obowiązuje Procedura zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych. Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy sp. z o.o. gwarantuje poufność zgłoszenia oraz danych w nim zawartych. Obowiązuje bezwzględny zakaz podejmowania działań odwetowych wobec osoby zgłaszającej nieprawidłowości.
Czym jest naruszenie prawa?
Pod pojęciem naruszeń prawa o której mowa w procedurze, należy rozumieć stan faktyczny będący następstwem działania lub zaniechania świadczący o możliwości wystąpienia zdarzeń, naruszających lub mogących naruszać obowiązujące przepisy prawa, jak również każde działanie czy zaniedbanie, które stanowi lub może stanowić działanie nielegalne lub nieetyczne.
Zgłoszenia naruszeń prawa, zgodnie z zapisami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), mogą dotyczyć następujących sfer:
- zamówienia publiczne,
- usługi, produkty i rynki finansowe oraz zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,
- bezpieczeństwo produktów i ich zgodności z wymogami,
- bezpieczeństwo transportu,
- ochrona środowiska,
- ochrona radiologiczna i bezpieczeństwo jądrowe,
- bezpieczeństwo żywności i pasz, zdrowie i dobrostan zwierząt,
- zdrowie publiczne,
- ochrona konsumentów,
- ochrona prywatności i danych osobowych oraz bezpieczeństwo sieci i systemów teleinformatycznych,
- naruszenia mające wpływ na interesy finansowe Unii, o których mowa w art. 325 TFUE i określone szczegółowo w stosownych środkach unijnych,
- naruszenia dotyczące rynku wewnętrznego, o którym mowa w art. 26 ust. 2 TFUE, w tym naruszenia unijnych zasad konkurencji i pomocy państwa, jak również naruszenia dotyczące rynku wewnętrznego w odniesieniu do działań, które stanowią naruszenie przepisów o podatku od osób prawnych lub do praktyk mających na celu uzyskanie korzyści podatkowej sprzecznej z przedmiotem lub celem mających zastosowanie przepisów o podatku od osób prawnych.
Kto może dokonać zgłoszenia?
Do zgłaszania nieprawidłowości uprawnione są osoby fizyczne, które uzyskały informację na temat naruszeń. Zgodnie z zasadą dobrej wiary każda osoba uprawniona do dokonania zgłoszenia powinna zgłosić nieprawidłowość, jeśli istnieją po jej stronie uzasadnione podstawy, by sądzić, że przekazywane informacje są prawdziwe. Status sygnalisty uzyskuje każdy zgłaszający, chyba że wstępna analiza zgłoszenia, daje podstawy do przyjęcia, iż zgłaszający w sposób oczywisty działał w złej wierze. Decyzję o nadaniu statusu sygnalisty podejmuje osoba odpowiedzialna za przyjęcie zgłoszenia.
Jeśli zgłaszający nie dokonał zgłoszenia anonimowo, osoba odpowiedzialna za zgłoszenie potwierdza przyjęcie zgłoszenia w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
Jak zgłosić nieprawidłowości?
Zgłoszenia dokonywane mogą być poprzez dedykowane poufne kanały zgłoszeń funkcjonujące w Urzędzie:
- za pomocą poczty elektronicznej, na adres: sygnalisci@kpfp.org.pl
- (opcja w budowie) za pomocą formularza dostępnego na stronie: https://bip.kpfp.org.pl/sygnalisci
Co powinno zawierać zgłoszenie?
Zgłoszenie nieprawidłowości powinno zawierać jasne i wyczerpujące wyjaśnienie przedmiotu zgłoszenia oraz powinno zawierać przynajmniej następujące informacje:
- dane osoby zgłaszającej, tj. imię, nazwisko, dane kontaktowe;
- datę i czytelny podpis zgłaszającego;
- datę oraz miejsce zaistnienia nieprawidłowości lub datę i miejsce pozyskania informacji o nieprawidłowości,
- opis konkretnej sytuacji lub okoliczności stwarzających możliwość wystąpienia nieprawidłowości
- dane osób, które dopuściły się naruszenia.
Dodatkowo zgłoszenie może zostać udokumentowane zebranymi dowodami i wykazem świadków.
Zgłoszenia anonimowe będą przez spółkę przyjmowane, ale mogą zostać pozostawione bez rozpoznania.
Formularz zgłoszenia do pobrania w załączeniu – kliknij
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. z 2024 r., poz. 928).
Uchwała nr 36/2024 Rady Nadzorczej Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o. o. w Toruniu z dnia 25 września 2024 r. w sprawie przyjęcia Procedury zgłaszania informacji o naruszeniach prawa i podejmowania działań następczych Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego sp. z o.o.
Procedura do pobrania – kliknij